Evde Kendin Yap Projeleri: Dekoratif ve Kullanışlı Eşyaları Kendiniz Nasıl Yapabilirsiniz?

Evde kendin yap projeleriyle harika dekoratif ve kullanışlı eşyalar yapmanın keyfine varın. Bunun için birçok malzemeyi evde bulabilirsiniz. Sadece biraz hayal gücü ve uygulama yaparak, eviniz için benzersiz parçalar yapabilirsiniz. Özellikle dekorasyon severler için, ev yapımı dekoratif aksesuarlar evin havasını değiştirebilir. Kendi dekoratif duvar dekorasyonlarınızı yapabilir, masaüstü ve depolama sorunlarına çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca doğal ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak eviniz için harika projeler yapabilirsiniz. İster başlangıç seviyesinde olun, ister deneyimli bir DIY hayranı olun, evde kendin yap projeleri size her zaman sınırsız yaratıcılık imkanı sunar.

Duvar Dekorasyonları

Duvarlar evlerin dekorasyonu için önemlidir, ancak bazen dekoratif bir şeyler eklemek zor olabilir. Fakat evde kolayca yapabileceğiniz birkaç duvar dekorasyonu fikri var:

 • Yapışkanlı Raf: Bu basit ve kullanışlı bir fikir. Yapmanız gereken tek şey, yapışkanlı rafın altındaki yapışkan bantları soyup, istediğiniz yere yapıştırmak.
 • Fotoğraf Çerçevesi: Evinizi kişiselleştirmeye yardımcı olacak bu fikirde, tek yapmanız gereken, eski bir rahle veya çerçevenin arkasına kağıt yerleştirmek ve fotoğraflarınızı yerleştirmek.

1. Yapışkanlı Raf

Evinizde pratik ve dekoratif bir rafa ihtiyacınız varsa, kendiniz yapabileceğiniz yapışkanlı bir raf tam da size göre. Bu projeyi yapmak için herhangi bir alet veya cihaz kullanmanıza gerek yok. Tek ihtiyacınız olan yapışkanlı levha ve tercih ettiğiniz boyutta ahşap raf. Dilediğiniz şekli vermek için rafı boyutlandırın ve boyayın. Sonra yapışkanlı levhanın koruyucu tabakasını çıkarın ve ahşap rafa yapıştırın. Yapışkanlı rafınız hazır! Eşyalarınızı depolamak için kullanın veya dekoratif amaçlar için duvarınıza asın.

2. Fotoğraf Çerçevesi

Fotoğraf çerçeveleri evde kendiniz yapabileceğiniz güzel ve özel bir hediye fikridir. Kendi eviniz için dekoratif bir fotoğraf çerçevesi yapmak isterseniz, evde bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz. İşte fotoğraf çerçevesi yapmanın kolay ve eğlenceli yolu:

 • Gereken Malzemeler:
  • Karton veya mukavva
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Kâğıt
  • Kalem
  • Kuş tüyü, kurdele veya püskül gibi süsler (isteğe bağlı)
  • Fotoğraf
 • Adım 1:
  • Karton veya mukavvadan bir fotoğraf çerçevesi şablonu hazırlayın. Şablon, fotoğraf boyutunda veya istediğiniz boyutta olabilir.
 • Adım 2:
  • Karton veya mukavvayı şablon üzerinde kesin ve fotoğrafın sığacağı bir açıklık bırakın.
 • Adım 3:
  • Kâğıdı, istediğiniz renkteki kağıtla değiştirin ve yapıştırıcı kullanarak kartonun üstüne yapıştırın.
 • Adım 4:
  • İstenirse, çerçevenin etrafına kuş tüyü, kurdele veya püskül gibi süsler ekleyerek dekoratif bir görünüm oluşturun.
 • Adım 5:
  • Fotoğrafı çerçevenin arkasına yerleştirin ve yapıştırıcı kullanarak sabitleyin.
 • Adım 6:
  • Çerçeve askısı eklemek isterseniz, kartonun arkasına küçük bir ip veya askı ekleyebilirsiniz.
 • Adım 7:
  • Fotoğraf çerçevenizi duvarınıza asarak keyfini çıkarın veya sevdiklerinize sürpriz bir hediye olarak verin.

Masaüstü ve Depolama Fikirleri

Evde yapılabilecek çok sayıda basit ama kullanışlı masaüstü ve depolama fikirleri var. Evinizin istediğiniz bölümünde bir masa veya çalışma alanı oluşturarak, düzenli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Bu amaçla, birkaç malzemeyle yapabileceğiniz ev yapımı masalar veya maske kutuları gibi harika fikirler var. Masa üstünde düzen ve organizasyona ihtiyacınız varsa, kolayca yapabileceğiniz kalemlikler, dosyalık ve kağıt tutucuları ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca, evde kullanılmayan malzemeleri geri dönüştürerek dekoratif amaçlarla kullanabileceğiniz depolama çözümleri de yapabilirsiniz. Ahşap paletlerden ayakkabılık yapmak veya kullanmadığınız cam şişeleri dekoratif parçalara dönüştürmek gibi harika geri dönüşüm fikirleriyle evinizin düzenini sağlayabilirsiniz. Bu fikirler için kullanabileceğiniz malzemeleri toplayarak, kolayca evinizdeki dağınıklıkla başa çıkabilirsiniz.

1. Maske Kutusu

Evinizde kolayca yapabileceğiniz ve herkesin ihtiyacı olan bir maske kutusu nasıl yapılır? Malzemeler olarak sadece bir karton kutu, makas, yapıştırıcı, ve bir parça kumaş gerekiyor. Karton kutuyu istenen boyutta kesin ve kumaş parçasını yapıştırıcıyla kutunun içine yerleştirin. Daha sonra kutunun üst kısmını makasla kesin ve üst kapağı olacak kısmı açın. Kapağı istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Bu kutular, maske için yanınızda taşımak için idealdir, yalnızca maske için değil, çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz. İsterseniz kutunun etiketlerini değiştirerek, makyaj malzemeleri veya ilaçlarınızı bile saklayabilirsiniz.

2. Kalemlik

Evde yapabileceğiniz kullanışlı eşyalar arasında kalemlik de bulunuyor. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça sade: bir teneke kutu ve buna uygun boyutta bir parça kumaş. Kutunun boyutuna göre kumaşı kesin ve kutunun dış yüzeyine yapıştırın. Daha sonra kenarlarını kesip istediğiniz gibi düzenleyin. İsterseniz kumaşı kutunun iç yüzeyine de yapıştırabilirsiniz. Son olarak üst kısmı isteğe göre dekore edebilirsiniz. İşte, evdeki malzemelerle kolayca yapabileceğiniz bir kalemlik!

Dekoratif Aksesuarlar

Evde kendi başınıza yapabileceğiniz harika dekoratif aksesuarlar sayesinde, evinize yenilik getirebilirsiniz. Bu projeler için ihtiyacınız olan malzemeler evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerdir. Evde yapabileceğiniz dekoratif aksesuarlarla ilgili birkaç örnek;

 • 1. Işık Topları: Kağıt toplarla ışık zinciri yaparak, harika bir dekoratif aksesuar oluşturabilirsiniz.
 • 2. Bahar Çiçekleri: Kağıt ve plastik malzemelerle kolayca yapabileceğiniz bahar çiçekleri, evinize bahar havası katacaktır.

Bu ve benzeri projeleri evde kendiniz yaparak, ev dekorasyonunuzu ve zevkinizi yansıtacak harika aksesuarlar yaratabilirsiniz. Özellikle, evde çocuklarınız varsa bu projeler onlar için harika bir eğlence kaynağı olabilir.

1. Işık Topları

Evinize harika bir dekoratif parça eklemek istiyorsanız, kolaylıkla yapabileceğiniz ışık toplarına ne dersiniz? Bunun için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler; balon, yapışkanlı tutkal, çorap, kesme materyali, sıcak hava tabancası ve minik LED ışıkları.

İlk adım olarak, balonunuzu istediğiniz boyuta şişirin ve çorapla kaplayın. Ardından, yapışkanlı tutkalı bir kaseye dökün ve çoraplı balonu tutkala batırarak kaplayın.

Bir sonraki adımda, minik LED ışıklarınızı hazırlayın. Işıkların tellerini balonun ağzından geçirerek içine yerleştirin. Daha sonra, sıcak hava tabancasıyla balonun üst kısmını ısıtın ve yavaşça çıkarın. Bu adımları tamamladıktan sonra, ışık toplarınız hazır!

Evde kolayca yapabileceğiniz bu harika dekoratif parça ile odaya büyülü bir hava katabilirsiniz.

2. Bahar Çiçekleri

Bahar aylarında evinizdeki dekorasyonu tamamlamak için kağıt bahar çiçekleri yapmak harika bir fikir olabilir.

İlk olarak ihtiyacınız olan malzemeleri toplayın: Kağıt (herhangi bir renkte olabilir), makas, yapışkan, ve çubuk (pipet veya çöp şiş gibi). Daha sonra, kağıdı çiçek şekillerine kesin. Farklı renklerde kağıtlar kullanarak farklı çiçek türleri yapabilirsiniz.

Bir çiçek şeklini keserken, çiçeğin ortasına bir boşluk bırakın. Ardından yapışkanı çiçeğin etrafına, boşluğun içine uygulayın ve çubuğu yapıştırın. Kağıt yaprakları biraz bükerek ve katlayarak çiçeğin daha gerçekçi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Çiçeklerinize yaprakları ve saplar eklemek isterseniz, kağıdı biraz yeşil kesin ve sapları çiçeklere yapıştırın. Ardından, güzel ve canlı bahar çiçekleriyle dolu bir vazo veya saksı yapabilirsiniz.

Doğal ve Geri Dönüştürülmüş Malzemelerle Fikirler

Doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerle evde harika projeler yapmak mümkün! Özellikle doğallığı seven ve sürdürülebilirlik konusunda hassas olanlar için ideal bir seçenek. Ahşap paletleri geri dönüştürerek harika ayakkabılıklar yapabileceğiniz gibi, kullanmadığınız cam şişeleri dekoratif süsler haline dönüştürebilirsiniz. Bunun yanı sıra, çeşitli bitkiler ve çiçeklerle harika süsler yapmak da mümkün. Eski kumaşları kullanarak dekoratif yastıklar yapabilir ve kıyafetlerinizi hareketlendirerek farklı aksesuarlara dönüştürebilirsiniz. Bu projeler için ihtiyacınız olan tek şey, doğal ve geri dönüştürülebilir malzemelerin yanı sıra yaratıcılık ve el beceriniz!

1. Ahşap Paletlerden Ayakkabılık

Ahşap paletlerinizi geri dönüştürerek ayakkabılarınız için harika bir depolama alanı oluşturabilirsiniz. İşte ahşap paletlerden ayakkabılık yapmanız için gerekli adımlar:

 1. Paletlerinizi bir kereste testeresi yardımıyla ihtiyacınızı karşılayacak boyutlarda kesin.
 2. Paletlerin üzerinde olabilecek tüm çivileri sökün ve yüzeylerini zımparalayın.
 3. Paletleri istediğiniz renkte boyayın ve kurumaya bırakın.
 4. Paletleri istediğiniz şekilde monte edin ve aralarında herhangi bir boşluğun olmadığından emin olun.
 5. Ayakkabılarınıza uyacak boyutta raflar ekleyin ve montaj işlemi tamamlayın.

Artık ayakkabılarınız için harika bir depolama alanınız var! Ayrıca, ahşap paletlerden dilerseniz başka mobilyalar veya ev aksesuarları da yapabilirsiniz.

2. Cam Şişe Süsleri

Evde kullanmadığınız cam şişeleri geri dönüştürerek harika dekoratif parçalar yapabilirsiniz. İşte size yapabileceğiniz ve evinizi şıklaştırabilecek birkaç örnek:

 • Bir cam şişenin etrafına jüt ipi sarmak, üzerine yapıştırılacak bir çiçek veya hoş bir süsleme ile çok güzel bir vazo elde edebilirsiniz.
 • Kalın bir cam şişeye içinde yapay çiçekler, boncuklar ya da güzel taşlar koyarak harika bir dekoratif parça yapabilirsiniz.
 • Cam şişeleri sprey boya ile boyayarak farklı renklerde kullanabilirsiniz. Üzerlerine de birkaç yazı veya çizim yapıp herhangi bir lambanın yanına koymak için kullanabilirsiniz.

Cam şişelerinizin boyutuna ve şekline göre bir sürü farklı süsleme seçeneği mevcut. Doğaya saygılı olmak ve geri dönüşümü teşvik etmek için evdeki malzemeleri kullanarak harika ve benzersiz dekoratif parçalar yapabilirsiniz.

Kıyafetler ve Aksesuarlar

Eski kıyafetlerinizi veya artan kumaş parçalarınızı kullanarak harika aksesuarlar yapmanız mümkün. Örneğin, el yapımı kolyeler ile farklı kombinasyonlar yaratabilirsiniz. Ayrıca, eski tişörtlerinizden harika bir çanta yapabilirsiniz. Bunun için, sadece bir makas ve iğne ihtiyacınız var.

Diğer bir seçenek ise, artan kumaşları kullanarak saç aksesuarları yapmak. Kendinize veya sevdiklerinize birkaç adet farklı renkte ve tarzda tokalar, bandanalar veya saç bantları yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, eski takılarınızı da yenileyebilirsiniz. Yeni bir boyama veya küçük değişiklikler ile takılarınızı güncelleyebilirsiniz. Eski bir bilekliği, birkaç renkli boncuk ve biraz boncuk ipi ile yeni bir bilekliğe dönüştürebilirsiniz.

1. El Yapımı Kolye

El yapımı takılar son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Siz de evinizde kolayca yapabileceğiniz el yapımı kolyelerle trendlere ayak uydurabilirsiniz. İster evdeki eski takılarınızdan, ister boncuktan veya diğer malzemelerden kendinize özgü bir kolye yapabilirsiniz. İşte size yapmanız için adım adım anlatacağımız bir el yapımı kolye örneği:

 1. İhtiyacınız olan malzemeler: Boncuk ya da taşlar, ip veya tel, makas ve tokalı bir kolye zinciri.
 2. İp veya telin bir ucuna bir tutturucu takın ve boncukları veya taşları tek tek ip veya tele geçirin. Boncukları istediğiniz sırayla dizebilirsiniz.
 3. Boncuklar bittikten sonra diğer ucuna da bir tutturucu takın ve tokalı kolye zincirine bağlayın.
 4. İstediğiniz uzunluğa getirin ve kolyeniz hazır.

Bu kadar basit! Evinizdeki malzemelerle kolayca yapabileceğiniz harika bir el yapımı kolye artık sizi bekliyor.

2. Tişört Çanta

Eski tişörtlerinizi kullanarak çok kolay ve harika bir çanta yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler: eski bir tişört, bir makas, bir cetvel, bir kalem ve bir dikiş makinesi ya da iğne ve iplik. İlk adım olarak, tişörtün alt ve üst kısmını kesin ve sadece orta kısmı bırakın. Daha sonra, tişörtün alt kısmına yakın iki ucunu da işaretleyin ve makasla kesin. Ardından, tişörtün ön ve arka tarafını birleştirin ve alttaki kesikleri üst üste getirin. Daha sonra, yan dikişleri alın veya iğne ve iplik kullanarak dikin. Son adım olarak, tişörtün kol kısımlarından kısa saplar yapın veya aynı tişörtten bir şerit kesin ve onu ikiye katlayarak sap olarak kullanın. Ve işte harika bir tişört çantanız hazır!

Yorum yapın